21.07.2014
Обсяг пропозиції об'єктів класів «А» і «В» на ринку складської нерухомості Києва, незважаючи на всі потрясіння, продовжував зростати, і станом на кінець червня склав близько 950 000 кв.м.
З кінця минулого року на ринок були виведені 2 об'єкти. 100 000 кв.м. в Броварах, побудовані для найбільшого українського рітейлера, і 7,000 кв.м. на Борщагівці - на відкритий ринок.
Вакантність на ринку впала впродовж 2013 з 15% до 8% станом на кінець року. Після виходу на ринок більше 100 000 кв.м, відбувся перерозподіл площ між орендарями в сегменті українського рітейлу:
- Один з них звільнив 50 000 кв. м в двох комплексах, переїхавши в новий склад в Броварах
- Другий розширив свої складські площі в Калинівці, зайнявши додаткові 30 000 кв.м
- Третій звільнив 18 000 кв. м в Бориспільському районі та консолідував свої запаси в Красилівці
- Прийняли рішення про переїзд в складські приміщення більш високого класу роздрібна мережа дитячих магазинів і велика кондитерська компанія
Проявляють активність і логістичні оператори:
- Один з них вже збільшив наявні складські площі приблизно на 20 000 кв.м
- Другий закінчує будівництво подібного за площею об'єкта
У зв'язку з подіями в країні, помітно виріс інтерес до київського складського ринку у компаній з Криму і з сходу України. Хоча ці компанії рідко готові платити ринкову ставку оренди приміщень у Києві класів «А» і «В».
Певні ротації складських площ спостерігаються у фармацевтичному сегменті ринку.
В результаті всіх перерахованих переміщень вакантність на ринку встановилася на рівні приблизно 10%. Близько 65 000 кв.м. в приміщеннях класу «А» і 30 000 кв.м. в приміщеннях класу «В». При цьому, рівень вакантності на лівому березі вище, ніж правому.
У зв'язку з тим, що найближчим часом не планується виведення на ринок великих комплексів, рівень вакантності має тенденцію до зниження.
Орендні ставки в професійних складських приміщеннях знаходяться на рівні $ 5 - $ 7 за кв.м без ПДВ. Орендні ставки в доларі не змінилися відносно минулого року. Але за рахунок готовності деяких власників фіксувати ставки для своїх орендарів у гривні за курсом нижче ринкового, фактичні ставки дещо впали.
Істотного збільшення ставок наступного року очікувати навряд чи варто, оскільки в основних гравців ринку підписані контракти довше, ніж на 1 рік. Тому, підвищення ставок у разі скорочення рівня вакантності може торкнутися в першу чергу вакантних площ або таких, що звільняються. В цьому випадку, підписані раніше контракти будуть стримувати можливе зростання орендних ставок.