


- Ваша компанія вийшла на український ринок більше 20 років тому. Чи відчуваєте ви себе свідком, учасником і творцем історії, спостерігаючи, як змінюється Україна з кожним днем?
- Я вперше відвідав Україну з британською бізнес-делегацією, яку очолювала прем'єр-міністр Маргарет Тетчер. Це було за рік до того, як тут проголосували за незалежність країни. Тому, у тих, хто вважає, що Україна не змінилася протягом 28 років, мабуть, дуже коротка пам'ять.
Я заснував свій бізнес тут у вересні 1992 року. Ми нещодавно відзначили 25-річчя діяльності на ринку нерухомості України, і ми все також на вулиці Прорізній. Pickard є першою західною компанією в сфері нерухомості, яка відкрила свій офіс в цій країні. При цьому я чітко усвідомлюю, що вік компанії не є винятковим критерієм, що дозволяє робити висновки, але він, безумовно, дає знання і досвід. Звичайно, 25 років ведення бізнесу тут були непростими і захоплюючими і явно ні разу не нудними, і, як правило, приносили винагороду, як фінансову, так і моральну.
- Чи вважаєте ви, що бізнес-середовище в Україні стало сприятливим в останні роки?
- Протягом 10 років з початку періоду світової фінансової кризи в 2008 році тут було по-справжньому жорстко. За фінансовою кризою послідувала політична, і тільки в останні 12 місяців стали з'являтися «зелені паростки» оптимізму.
- Які перспективи ринку нерухомості в Україні в найближчому майбутньому, - який Ваш прогноз?
Ваше питання має на увазі ринок нерухомості в цілому. Але цей ринок складається з декількох сегментів, одні з них виглядають оптимістично в найближчій перспективі, а інші, навпаки, насторожують. Одна з головних причин, завдяки якій ми подолали всі труднощі, полягає в тому, що моя компанія веде діяльність в 4 суміжних напрямках: комерційному, житловому, сільськогосподарському, а також в оцінці майна в усіх напрямках. І майже завжди одне або два працюють успішно. Але, в основному, ринок нерухомості має позитивний тренд.
- Які основні труднощі та переваги в Україні Ви можете виділити з точки зору бізнесмена?
Я працював в різних країнах протягом своєї кар'єри і вважаю, що кількість проблем в них одна і та ж, відрізняються тільки їх комбінації. Однак в Україні сформувалися проблеми, характерні для держави, яка тільки що збудувала демократію. Це - неминучий процес навчання тому, як жити по-новому. Двадцять п'ять років минуло, а ми тільки зараз опинилися на етапі, коли населення дійсно серйозно ставиться до влади та її впливу.
- Що б Ви порадили іноземним інвесторам, які розглядають український проект або компанію для інвестицій?
Новим підприємцям або компаніям, що розглядають можливість виходу на український ринок в будь-якому секторі, потрібно гарненько вивчити інформацію від тих, хто вже працював в зацікавленому секторі.
- Який момент у Вашій кар'єрі був найскладнішим?
Найбільш лякаючий момент був в середині дев'яностих, коли авторитетний представник верхівки мафії порахував, що його обдурили. В один прекрасний день два досить дужих хлопця з пістолетами з'явилися до мене і почали вимагати, щоб я пішов за ними на зустріч з їх босом. Непорозуміння вирішилося, я успішно повернувся додому і більше їх не бачив.
- О, це було страшно. Думаю, Ви могли б написати книгу про свої пригоди в Україні. Але давайте перейдемо до більш приємних речей. Ви є засновником TUCC. Що надихнуло Вас на створення цього гурман-клубу?
- Чи можете Ви назвати ресторан, який сильніше інших вразив Вас під час безлічі заходів, що проводяться TUCC?
За 15 років діяльності ми відвідали безліч ресторанів. Це були різні напрямки кухні, тому вибрати одного чи двох фаворитів дійсно складно. До того ж, багато хто з закладів закрилися протягом цих 15 років, в силу об'єктивних обставин ресторанного бізнесу. Однак мене дивує такий факт: англійські шеф-кухаря є одними з найвідоміших у світі, англійські ресторани визнані одними з кращих, але ось в Києві немає жодного англійського ресторану.
- Хотілося б задати Вам питання особистого характеру. Найчастіше міжнародні шлюби вважаються унікальним поєднанням культур і національних особливостей, а ваша дружина українка, - це дійсно так?
Ми зі Світланою живемо і працюємо разом, практично не конфліктуючи. Я думаю, в першу чергу, тому, що ми поважаємо особистий простір один одного. Але культурно ми нічим не відрізняємося.
- Що Ви думаєте з приводу сучасної України і українців?
Я люблю жити в Києві, інакше я б не жив тут протягом 25 років. Однак, я повинен визнати, що не відчуваю великого захоплення від зими з усім цим зимовим антуражем. Ось влітку - відмінно: з барбекю на пляжі і прекрасними лісами, в яких можна збирати гриби.
- Які Ваші очікування щодо розвитку країни протягом наступних 5 років?
Україна може бути європейською країною з найкращим потенціалом економічного зростання протягом наступного десятиліття, якщо тільки політики діятимуть як державні діячі і не будуть такими жадібними. Але будемо сподіватися.
За матеріалами журналу Destinations Ukraine